Starszy budynek z wentylacjami

Wentylacja mechaniczna w starym domu.

Najczęściej montaż wentylacji mechanicznej, zwanej rekuperacją planuje się już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Na tym etapie wykonanie rekuperacji jest tańsze oraz łatwiejsze. Wykonanie tej instalacji w starym domu również jest możliwe, jednak o wiele bardziej problematyczne i droższe. W tym artykule dowiecie, na jakie problemy natkniecie się podczas instalacji wentylacji mechanicznej w starym domu i w jaki sposób będzie przebiegał cały proces.

Jak działa wentylacja w starych domach?

W dzisiejszych czasach możemy cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami wentylacyjnymi, które są niezwykle wydajne i funkcjonalne. Dawniej jednak domy wyposażone były w nieco inne systemy wentylacji.

  • Wentylacja naturalna.
    W starszych domach najczęściej spotyka się system wentylacji naturalnej, który polega na przepływie powietrza przez okna, drzwi, szczeliny i otwory w budynku. Ten sposób wentylacji jest zależny od warunków pogodowych i ciśnienia atmosferycznego, co może prowadzić do nieprzewidywalnych i nierównomiernych przepływów powietrza. 
  • Kanały wentylacji grawitacyjnej i kominki.
    Starsze domy często wyposażone są w kanały wentylacyjne i kominy, które zostały zaprojektowane do usuwania spalin i innych zanieczyszczeń z pomieszczeń. W niektórych przypadkach można je wykorzystać również do wentylacji. Niestety często zdarza się, że w niektórych starszych budynkach, kominy mogą zostać zamknięte, zablokowane lub zlikwidowane, co znacznie utrudnia wentylację. 
  • Wymuszona wentylacja.
    Niektórych przypadkach, starsze domy mogą być wyposażone w systemy wymuszonej wentylacji, takie jak wentylatory, klimatyzatory, czy systemy rekuperacji powietrza. Jednakże, w większości starszych domów te systemy mogą być dodane dopiero po remoncie.

Niestety, wiele starszych domów może być po prostu pozbawionych jakiejkolwiek formy wentylacji, co prowadzi do niezdrowych i niekomfortowych warunków dla mieszkańców i znacznego obniżenia jakości powietrza.

Stara kratka wentylacyjna

Kiedy zrobić wentylację w istniejącym domu?

Instalację rekuperacji w starym domu lub istniejącym budynku najlepiej zaplanować na czas generalnego remontu. Wraz z remontem najczęściej przeprowadzane są prace termoizolacyjne, a także montaż bardziej szczelnych okien. Większa szczelność budynku to zaleta, ale bez prawidłowej wentylacji może stać się nawet zagrożeniem dla życia! Skraplająca się wilgoć jest przyczyną występowania pleśni i grzyba.

W skrócie – montaż wentylacji mechanicznej jest zalecany:

  • W termomodernizowanym budynku. Szczelność budynku = brak skuteczności wentylacji naturalnej.
  • Jeżeli chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu w dłużej perspektywie czasu. Budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.

Kanały rekuperacji montuje się w ścianach, co wiąże się z koniecznością kucia i ingerencją w tynk. Często jednak mimo gruntownego remontu prace są utrudnione – należy być bardzo ostrożnym podczas kucia, aby nie uszkodzić idących w ścianach przewodów, czy rur oraz przygotować się na wszechobecny bałagan.

Warto wiedzieć o tym, że proces montażu rekuperacji w starym domu nie będzie przebiegał w taki sposób jak w powstającym dopiero budynku. Obecność innych instalacji ogranicza możliwość swobodnego umieszczania kanałów wentylacyjnych rekuperacji.

Planowanie rekuperacji w starym budownictwie

Montaż rekuperacji w starym budynku powinien zostać dokładnie przemyślany i zaplanowany.

Oto kilka nieodzownych etapów:

  • Audyt budynku. Specjalista wskaże optymalne rozwiązania wentylacji mechanicznej, które sprawdzą się w każdym, indywidualnym przypadku. Wstępne ocenienie możliwości poprowadzenia instalacji, wybór rekuperatora, wybór pomieszczenia, miejsca przebicia do czerpni i wyrzutni – to jedne z wielu czynników, które wyjaśni dokładnie wykonany audyt.
  • Dobór odpowiedniego rodzaju instalacji. W tej kwestii również warto zasięgnąć opinii specjalisty. Do wyboru mamy między innymi tradycyjne kanały stalowe czy przewody z tworzywa sztucznego o małych średnicach, czy nawet system płaskich kanałów stalowych.
  • Dokładne opracowanie trasy przebiegu kanałów systemu rekuperacji. W istniejącym domu w ścianach biegnie wiele innych przewodów, które mogą potencjalnie przeszkadzać w montażu wentylacji – należy je uwzględnić w projekcie.
  • Dobór rekuperatora odpowiedniego typu i mocy.
  • Wybór pomieszczenia montażu jednostki rekuperatora.
  • Miejsca umieszczenia czerpni oraz wyrzutni powietrza.

Jaki rekuperator do starego domu?

Jeżeli starszy budynek pozwala na elastyczne rozmieszczanie komponentów różnych instalacji systemu wentylacji, wtedy nie musimy się martwić wyborem osprzętu. Często jednak w starym domu mamy ograniczone możliwości, nawet po remoncie.

Wtedy rozwiązaniem, z którego często korzystają inwestorzy są sufitowe rekuperatory powietrza. Można je zamontować na podłodze, poddaszu, na strychu, a nawet w okapie!

Jeżeli jednak nie masz możliwości zainstalowania rekuperatora sufitowego, wtedy możesz postawić na rekuperator decentralny.

Wentylacja decentralna to rozwiązanie bez konieczności aranżacji sieci kanałów, co rozwiązuje problem często występujący w starszych domach. Miniaturowe rekuperatory montowane są na zewnętrznych ścianach budynków. Urządzenia te są zamontowane w ścianie, a powietrze przepływa przez obudowę urządzenia, która jest jednocześnie rurą przechodzącą przez ścianę.

Kratka wentylacyjna

Dlaczego warto mieć wentylację w domu?

  1. Dostęp do świeżego powietrza.
    Wentylacja umożliwia wymianę powietrza wewnątrz pomieszczenia z powietrzem zewnętrznym, co zapewnia stałe dopływ świeżego powietrza. To pozwala uniknąć nagromadzenia się szkodliwych substancji, takich jak dym papierosowy, spaliny, lotne związki organiczne i alergeny. 
  2. Zapobieganie powstawaniu wilgoci.
    Wilgoć jest częstym problemem w domach, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do tworzenia się pleśni i grzybów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. 
  3. Poprawa jakości powietrza.
    Wentylacja usuwa z powietrza zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest zdrowsze i przyjemne dla użytkowników. 
  4. Ograniczenie ryzyka chorób.
    Prawidłowa wentylacja w domu zmniejsza szanse na zachorowanie na choroby dróg oddechowych, pomaga zwalczać alergie i infekcje. 
  5. Zapewnienie komfortu termicznego.
    Wentylacja może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, co może wpłynąć na oszczędność energii i koszty ogrzewania.

Kup elementy wentylacji u nas!

Znajdziesz u nas systemy rekuperacji i systemy wentylacji mechanicznej wraz z całym osprzętem.

Zajmujemy się również kompleksowym montażem wentylacji mechanicznej. Jeżeli szukasz specjalistów, którzy na rynku wentylacji i rekuperacji działają już od wielu lat, to zapraszamy do nas.

Elementy wentylacji

SPIS TREŚCI