Zadymiony garaż

Wentylacja garażu – to ważniejsze, niż myślisz!

Spaliny, opiłki, unoszący się kurz, opary farb i sprayów… To wszystko czeka Twoje drogi oddechowe w garażu! Wentylacja garażu ma służyć nie tylko zapewnieniu komfortu, ale również stworzeniu bezpiecznych warunków technicznych. W tym artykule dowiecie się, jakie są rodzaje wentylacji w garażu, jaką wydajność powietrza powinna posiadać wentylacja garaży oraz dlaczego powinniście zadbać o obecność tego systemu.

Wentylacja w garażu – wymagania

Zacznijmy od tego, że każdy garaż powinien mieć wentylację – może być ona naturalna, mechaniczna, mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy hybrydowa. W zależności od rodzaju garażu, różni się również rodzaj wentylacji.

Malowanie sprayem w garażu

Wentylacja w garażu blaszanym

Garaż typu blaszak wymaga tylko wentylacji naturalnej, gdzie wymiana powietrza odbywa się przy udziale sił natury – następuje wolny przepływ powietrza. Do zapewnienia obiegu powietrza wystarczą kratki wentylacyjne 14 na 14 cm i same nieszczelności konstrukcji. Kratki najlepiej umieścić jedną nad podłogą, a drugą pod sufitem. Warto również regularnie wietrzyć blaszak, poprzez uchylanie drzwi.

Wentylacja w garażu nieogrzewanym

Jeśli w garażu będzie stał jeden pojazd i jest to tzw. garaż jednostanowiskowy, to należy zapewnić garażowi wentylację w postaci otworów nawiewnych o powierzchni 0,04 m2. Każde kolejne stanowisko samochodowe wymaga takiego samego przewiewu, a więc dla garażu dwustanowiskowego wymagane są otwory 0,08 m2 i tak dalej.

Wentylacja w garażu dwustanowiskowym

Tak jak wspominaliśmy wyżej. Na każde stanowisko przypadają otwory wentylacyjne o powierzchni 0,04 m2. Dla dwóch stanowisk, wymagane są otwory o powierzchni 0,08 m2.

Wentylacja w garażu ogrzewanym

W garażu ogrzewanym należy zamontować przewód wywiewny, który wyprowadzony jest ponad dach. Wysokość od kratki do wylotu takiego przewodu nie może być mniejsza niż 3 m. System tego typu ma zagwarantować 1,5 – krotną wymianę powietrza na godzinę.

Spaliny z rury wydechowej samochodu

Wentylacja garażu podziemnego

Bezwzględnie każdy garaż podziemny musi być wyposażony w wentylację mechaniczną. Pod ziemią, wentylacja naturalna nie jest efektywna i nie działa. Podobny obowiązek mają również właściciele garaży z przynajmniej 10 stanowiskami postojowymi.

W garażach podziemnych wyciągi powietrza muszą być umieszczone pod sufitem i nad podłogą. W garażach podziemnych i garażach częściowo zagłębionych w ziemi wentylacja mechaniczna musi być sterowana z wykorzystaniem czujnika, który mierzy stężenie tlenku węgla. Warto pamiętać również o tym, że jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu na gaz, który parkowany jest w garażu zagłębionym pod poziomem ziemi, to wtedy wentylacja mechaniczna powinna być sterowana z wykorzystaniem czujnika, który mierzy stężenie gazu płynnego.

Co warto wiedzieć o wentylacji garażu?

Teraz czas na małe Q&A, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w kwestii wentylowania garaży. Krótko, szybko i na temat!

Co przepisy mówią o wentylacji w garażu?

O wentylacji garaży mowa jest Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W rozporządzeniu określono, że inne zasady wymiany powietrza dotyczą garaży nieogrzewanych, a inne ogrzewanych. Właśnie dlatego rodzaj wentylacji musi zostać indywidualnie dopasowany do konstrukcji garażu.

Dlaczego wentylacja w garażu jest potrzebna?

Wentylowanie garażu jest regulowanie Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, a dodatkowo jest ono odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo – usuwa szkodliwe opary i substancje, które mogą zalegać w garażu. To również sposób na zwalczenie wilgoci.

Czy grawitacyjna wentylacja garaży podziemnych wystarczy?

Absolutnie nie. Wspominaliśmy o tym wyżej.

“W garażu zamkniętym należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla…”

Montaż wentylacji w garażu – możemy się tym zająć!

Zajmujemy się również kompleksowym montażem wentylacji mechanicznej. Jeżeli szukasz specjalistów, którzy na rynku wentylacji i rekuperacji działają już od wielu lat, to zapraszamy do nas. Doradzimy Ci, jaki rodzaj wentylacji sprawdzi się w Twoim garażu i wskażemy optymalne rozwiązanie! Możesz odwiedzić nas osobiście w Nowym Sączu lub skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.

SPIS TREŚCI