Zbliżenie na wiatrak wentylacji

Jak wyciszyć wentylację? Niezawodne sposoby.

Wyciszenie instalacji wentylacyjnej może być wyzwaniem, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie generowanego hałasu. Dobra konstrukcja i zakup odpowiednich komponentów to kluczowe czynniki, które mogą przyczynić się do redukcji hałasu. Zapraszamy do lektury, a jeżeli nadal będą męczyć Cię wątpliwości, to do kontaktu!

Jak wyciszyć instalację wentylacyjną?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wyciszenie głośnej wentylacji mechanicznej.

Zadbanie o wyciszenie wentylacji na etapie projektu i zakupu

Zamiast “leczyć” efekty, można zapobiec występowaniu problemów już na etapie projektowania i powstawania budynków.

Aby zminimalizować hałas emitowany przez system wentylacyjny, warto zadbać o elementy składowe instalacji. Podstawą są kanały powietrzne, których średnicę należy dobrać tak, aby prędkość przepływu nie przekraczała 3-4 m/s – zbyt szybki przepływ powietrza może powodować hałas. Warto również zapewnić, aby przewody miały skuteczne tłumienie akustyczne.

Kolejnym ważnym aspektem są punkty nawiewne i wywiewne, które są punktami kończącymi sieci wentylacyjnej. Zaleca się, aby punkty te były oddalone od siebie o co najmniej 3 metry. Warto zmniejszyć też napierające na te punkty ciśnienie statyczne – w tym celu przed danym pomieszczeniach mieszkalnych hałas anemostatem należy zamocować tzw. przepustnicę dławiącą.

Kratka wentylacyjna

Tłumiki pasywne hałasu w instalacjach wentylacyjnych

Tłumik akustyczny to jeden z elementów systemów wentylacyjnych, który ma za zadanie obniżenie poziomu hałasu generowanego przez urządzenia wentylacyjne oraz przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Montuje się je w pobliżu uciążliwych źródeł hałasu, takich jak np. rekuperatory.

W celu redukcji hałasu generowanego przez system wentylacji mechanicznej, stosuje się specjalne tłumiki akustyczne o kształcie kanałowym. Wykorzystanie tych tłumików pozwala na zastosowanie przewodów instalacji wentylacyjnej w pomieszczeniach, gdzie istotna jest dobra jakość akustyki lub niski poziom hałasu, np. w sypialni.

W przypadku wentylatorów dachowych wykorzystuje się specjalne podstawy tłumiące, które pełnią również funkcję mocowania wentylatorów. Alternatywnym rozwiązaniem, które często jest stosowane zamiast standardowych tłumików akustycznych, są elastyczne przewody izolowane typu flex. Są one szczególnie przydatne, gdy głównym źródłem hałasu są przepustnice mocno przymknięte, dlatego zazwyczaj umieszcza się je bezpośrednio przed nawiewnikami/wywiewnikami.

Izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych

Izolacja akustyczna to dodatkowy sposób na wygłuszenie instalacji wentylacyjnej. Jest to jednak rzadko wybierana opcja, ponieważ wykonanie kanału z izolacją tego typu jest droższe. Niestety czasem zdarza się, że jest to konieczne, zwłaszcza jeżeli inne sposoby zawiodły.

Jakie są źródła hałasu w wentylacji mechanicznej?

Najczęściej hałas w wentylacji mechanicznej spowodowany jest przez dwa czynniki: praca wentylatora powoduje hałas lub to powietrze przepływające w określony sposób przez kanał (czynniki aerodynamiczne).

Jeżeli mowa o wentylatorze, to może on być wadliwy, słabo wyważony, niewystarczająco sztywny, lub luźno zamocowany.

Natomiast czynniki aerodynamiczne, które mogą generować uciążliwy hałas są związane głównie z przepływem powietrza. Zbyt mocno przymknięta przepustnica, niepoprawny układ łopat – te i wiele innych czynników mogą wprowadzić powietrze w zbyt szybki ruch, co generuje dużo hałasu.

Ściana z otworami do wentylacji

Jakie są normy hałasu wentylacji mechanicznej?

Problem hałasu to zjawisko, którego nie należy bagatelizować, tym bardziej że może być uciążliwy nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów.

Kwestia akustyki budynków objęta jest regulacjami prawnymi w zakresie wentylacji mechanicznej oraz urządzeń tej instalacji. Reguluje je norma PN-87/B-02151/02 – “Akustyka budowlana”.

  • Hałas nie może przekraczać 35 dB (A) – dotyczy to godzin 6-22; nocą dopuszczalny poziom hałasu wynosi 25 dB (A).
  • Kuchnia i pomieszczenia sanitarne – do 40 dB (A).

Zadbaj o wyciszenie systemu wentylacyjnego razem z nami!

Jeśli chcesz zadbać o to, aby Twoja wentylacja nie sprawiała w przyszłości problemów i nie generowała dużego hałasu to zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszego doradztwa. Zajmujemy się wykonawstwem systemów wentylacji już od wielu lat. Zastanawiasz się jak wyciszyć wentlację? Doradzimy Ci, co zrobić, aby ograniczyć hałas w Twoim domu lub mieszkaniu, przygotujemy projekt wentylacji uwzględniający elementy tłumiące lub zmodernizujemy już działającą mechaniczną wentylację. Zachęcamy do kontaktu!

SPIS TREŚCI