Ciąg wsteczny w wentylacji to najczęściej występujący problem w funkcjonowaniu wentylacji grawitacyjnej. Wydajność i skuteczność takiej wentylacji zależna jest od sił natury i różnic gęstości powietrza. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa taki system i mieć świadomość tego, jak niebezpieczny i uciążliwy potrafi być ciąg wsteczny.
Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna to najstarsza i najprostsza metoda zapewnienia wymiany powietrza w budynku. Istotą tej instalacji są specjalne, pionowe kanały, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych części pomieszczeń na zewnątrz.
Przy spełnieniu określonych warunków pogodowych w kominie wentylacyjnym powstaje ciąg powietrza, który sprawia, że powietrze jest wyciągane kanałem grawitacyjnym w górę przez komin. Wszystko dzięki różnicy ciśnień.
Kiedy wentylacja grawitacyjna działa poprawnie?
Funkcjonowanie takiej grawitacji w pełni zależy od warunków atmosferycznych — kierunku wiatru i temperatur.
Funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w pełni zależy od czynników atmosferycznych: głównie od temperatury i kierunków wiatru. Jeżeli temperatura na zewnątrz wzrasta powyżej +12°C wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dużo gorzej, w skrajnych przypadkach nie funkcjonuje nawet wcale, gdyż nie ma czynnika, który spowodowałby wypchnięcie powietrza przez kanał wentylacyjny (w przypadku różnic temperatur, tworzy się różnica ciśnień i powietrze wędruje ku górze). Spływająca woda po wewnętrznej szybie w oknie to najczęściej oznaka źle działającej wentylacji w pomieszczeniu.
Jak powstaje ciąg wsteczny w wentylacji?
Z prawidłowym ciągiem kominowym mamy do czynienia wtedy, kiedy wewnątrz budynku jest cieplej niż na zewnątrz. Wtedy też gęstość powietrza jest mniejsza. Cofka w wentylacji grawitacyjnej występuje wtedy, kiedy powstaje odwrotna sytuacja, a powietrze, zamiast wydostawać się na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne, wpada do środka. Z ciągiem wstecznym często mamy do czynienia podczas bardzo gorących, letnich dni, kiedy w budynku jest chłodniej niż na zewnątrz. Warto również dodać, że zjawisko ciągu wstecznego w kominie łatwo przeoczyć, ponieważ mieszkanie jest wietrzone poprzez otwieranie okien. Ciąg jest prawidłowy wtedy, kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz. Wtedy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz. Powody zaburzenia siły ciągu kominowego są różne. |
Popularne przyczyny ciągu wstecznego:
- Nieprawidłowo funkcjonującego kanału wywiewnego – może on być zbyt wąski, zbyt krótki lub zbyt chropowaty wewnątrz, co utrudnia prawidłowy przepływ powietrza przez przewody wentylacyjne.
- Zbyt dużej szczelności budynku – w dobrze doszczelnionym budynku, naturalny ciąg kominowy nie jest w stanie poradzić sobie z ciśnieniem wytworzonym w pomieszczeniach. W takiej sytuacji wymiana powietrza występuje na linii pomieszczenie – pomieszczenie, zamiast pomieszczenie – dwór.
- Silne wichury – silne porywy wiatru powodują zamykanie się wylotu komina i zanik ciągu kominowego.
- Niekorzystne warunki otoczenia – wysokie drzewa w okolicy, bryła budynku, kształt terenu i inne elementy w bezpośrednim otoczeniu domy mogą powodować zawirowania powietrza i lokalne przeciągi, które mogą zakłócać siłę ciągu w kominie.
- Przysłonięty wylot komina – jeśli komin sąsiaduje z wyższymi elementami na dachu lub w pobliżu budynku, wytwarzana jest strefa nadciśnienia, która utrudnia wymianę powietrza.
Jak sprawdzić, czy występują wsteczne ciągi?
Najprostszym sposobem jest przyłożenie kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli kartka “przyklei” się do kratki, oznacza to, że przepływ powietrza jest prawidłowy. Natomiast jeśli powietrze wydostające się z kanału wywiewnego wypchnie kartkę, wtedy mamy do czynienia z nieprawidłowym ciągiem wstecznym.
Dlaczego wsteczne ciągi są niebezpieczne?
Problemu nieprawidłowego ciągu wstecznego nie należy bagatelizować! Niewydajna wentylacja grawitacyjna nie dostarcza do budynku świeżego powietrza. Dodatkowo spaliny wydostające się z przewodów mogą być wtłaczane do budynku. W efekcie spalania powstaje wiele szkodliwych substancji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Jak wyeliminować ciąg wsteczny?
Daszki kominowe i nasady kominowe
Daszki mają za zadanie chronić przewód kominowy przed zanieczyszczeniami i opadami atmosferycznymi. Ważniejszą rolę pełnią jednak nasady kominowe, które wspomagają ciąg komina, stabilizują go i chronią go przed zawiewaniem.
Nasady kominowe występują w wersjach:
- stałych, które nie zmieniają swojego ułożenia w stosunku do wiatru,
- samonastawnych, które ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru, dzięki czemu osłaniają przewód kominowy,
- obrotowych, które są napędzane wiatrem, dzięki czemu wysysają powietrze z kanału dolotowego tworząc odpowiedni ciąg kominowy.
W naszej ofercie znajdziecie zarówno daszki, jak i nasady kominowe występujące w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Przed wyborem rodzaju nasady należy zapoznać się z jej specyfikacją, danymi technicznymi, wydajnością i przeznaczeniem. Warto również sprawdzić, czy są one zgodne z Polskimi Normami i czy mają wszelkie potrzebne certyfikaty.
Nasady dostępne w naszej ofercie to produkty, które posiadają wszystkie konieczne certyfikaty i są dopuszczone do użytku na terenie kraju. Mogą one pomóc Ci rozwiązać zjawisko wstecznego ciągu.
Kratki wentylacyjne i nawiewniki
Problem niewydajnej wentylacji grawitacyjnej najczęściej spowodowany jest niewłaściwą konstrukcją lub funkcjonowaniem komina. Zdarza się jednak, że niesprawna wentylacja jest również konsekwencją mało wydajnych lub źle zamontowanych i rozplanowanych nawiewników i kratek wentylacyjnych.
Ciąg wsteczny objawia się wydmuchiwaniem zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. Zdarza się, że w takich sytuacjach domownicy zaklejają lub zasłaniają kratki, aby zapobiec wychładzaniu pomieszczeń. To błąd! Przyczyna problemu nie zostanie rozwiązana, a dodatkowo może wystąpić nieprzyjemne konsekwencje, takie jak:
- zawilgocenie,
- skraplanie się pary wodnej na szybach,
- brak dopływu świeżego powietrza,
- złe samopoczucie,
- zatrucie czadem,
- powstawanie pleśni i grzybów.
Ciąg wsteczny objawia się wydmuchiwaniem zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. Zdarza się, że w takich sytuacjach domownicy zaklejają lub zasłaniają kratki, aby zapobiec wychładzaniu pomieszczeń. To błąd! Przyczyna problemu nie zostanie rozwiązana, a dodatkowo może wystąpić nieprzyjemne konsekwencje, takie jak:
|
Z problemem ciągu wstecznego może pomóc również zamontowanie nawiewników okiennych lub ściennych, które poprawiają cyrkulację powietrza w budynku. Ich montaż jest wskazany zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa, które charakteryzuje się wysoką szczelnością okien, które nie zapewniają wymiany powietrza i zaburzają działanie wentylacji grawitacyjnej.
Chcesz dowiedzieć się jak działamy w kwestii wentylacji? Zapraszamy na stronę poświęconą wentylacji od Andrex.