Jednym z ważniejszych elementów każdego domu jest instalacja wentylacyjna, która umożliwia prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniach. Dziś przychodzimy do Was z tematem, który pomoże Wam w planowaniu wentylacji.
Do czego służy kratka instalacyjna?
Wbrew pozorom kratki wentylacyjne mimo prostej konstrukcji mają wiele zastosowań! Podstawowym z nich jest wprowadzanie albo wyciąganie powietrza z pomieszczeń. Kratka wentylacyjna, to także zwieńczenie zakończenia systemu wentylacji, ciężko wyobrazić sobie, jak nasze ściany wyglądałyby z dziurami, prawda? Stanowią one także swego rodzaju ochronę przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby się przedostać z komina do Twojego wnętrza.
Czy wiesz, że kratka wentylacyjna może pełnić funkcję dekoracyjną? W sklepach dostępne są ozdobne kratki wentylacyjne. Różne kolory, modele, materiały – zdecydowanie jest z czego wybierać. Przed wyborem kratki wentylacyjnej można przeglądnąć dostępne na rynku modele i dopasować je do charakteru wnętrza czy koloru ścian.
Rodzaje kratek wentylacyjnych
Główny podział oparty jest na miejscu umieszczenia kratki wentylacyjnej:
- kratki wentylacyjne wewnętrzne – stosowane wewnątrz budynku,
- kratki wentylacyjne zewnętrzne – montowane w miejscach, gdzie wentylacja ma wyjście na zewnątrz budynku.
Wśród kratek wentylacyjnych wewnętrznych wyróżniamy:
- Kratka wentylacyjna ścienna
- Kratka wentylacyjna sufitowa
- Kratka wentylacyjna drzwiowa
- Kratka wentylacyjna meblowa
- Kratka wentylacyjna podłogowa
Dlaczego istnieje aż tyle różnych kratek (a nawet i więcej)? Ze względu na różne potrzeby ich zastosowania. Kratki wentylacyjne dedykowane do montażu na zewnątrz budynku odporne są na działania warunków atmosferycznych, dzięki czemu mogą lepiej spełniać swoją funkcję niż inne rodzaje.
Kratki wentylacyjne – w których pomieszczeniach je montować?
Przyjęło się, że kratki wentylacyjne montowane są w tzw. pomieszczeniach “mokrych” czyli łazienkach, toaletach, kuchniach, spiżarniach itp. ze względu na ich charakter i często zwiększoną wilgotność.
Spotykamy się jednak z sytuacjami, że te podstawowe miejsca, w których należy uwzględnić wloty do wentylacji, są pomijane.
Czym może skutkować brak odpowiedniej liczby kratek wentylacyjnych w tych pomieszczeniach?
Nieprawidłowym funkcjonowaniem wentylacji a tym samym powstawaniem zaduchu, zwiększeniem wilgotności i pojawieniem się grzybów czy zasieków.
Kratki wentylacyjne stosowane w prawidłowy sposób pomogą uniknąć Ci tych niepożądanych efektów.
Co z pozostałymi pomieszczeniami?
Kratki wentylacyjne – wymogi prawne
Wytyczne na temat poprawnej lokalizacji kratek wentylacyjnych zostały zawarte w Polskie Normie PN-83/B-03430.
Znajdziemy w niej informacje, że układ wentylacji powinien umożliwić usunięcie powietrza z wcześniej wymienionych pomieszczeń “mokrych”, ale także pokojów znajdujących się na wyższej kondygnacji.
Co to oznacza? A to, że w każdym z Twoich pomieszczeń, które znajduje się na poddaszu, musisz zamontować kratkę wentylacyjną.
Pomożemy Ci w prawidłowym rozplanowaniu kratek wentylacyjnych!
Nie wiesz, jak się zabrać za planowanie wentylacji? Nasi fachowcy czekają na Ciebie.
Na systemach wentylacji znamy się jak mało kto, działamy na rynku od 2007 roku! Pomożemy Ci zaprojektować i wykonać wentylację w Twoim domu.
Zapraszamy do kontaktu.