Klimatyzacja w domu to luksus, który znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie i pozwala cieszyć się zdrowym powietrzem w idealnej dla nas temperaturze.
Należy pamiętać jednak, że klimatyzacja to sprzęt, który jest odpowiedzialny za nadawanie powietrzu, którym oddychamy określonych parametrów. Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W tym artykule dowiesz się jak przygotować klimatyzator do sezonu i poznasz kilka sposobów na to, aby klimatyzacja zawsze była w pełnym stanie sprawności.
Przygotowanie klimatyzacji w mieszkaniu – dlaczego warto i na co zwrócić uwagę?
Niesprawny lub zanieczyszczony klimatyzator stwarza duże ryzyko na podniesienie kosztów eksploatacji, ale przede wszystkim jest niebezpieczny dla zdrowia.
Klimatyzator składa się z wielu elementów, które, aby poprawnie funkcjonować, muszą być w pełni drożne. Takim elementem jest na przykład filtr, który ma za zadanie usuwać kurz i inne zanieczyszczenia. Taki filtr dobrze radzi sobie z wyłapywaniem drobinek z powietrza, jednak pozostawiony sam sobie przez długi czas, w końcu nagromadzi na sobie zbyt dużo brudu, by funkcjonować poprawnie i wydajnie. Osadzające się zanieczyszczenia zmniejszają wydajność pracy klimatyzatora, a ponadto zwiększają zużycie energii.
Oczywiście zalegający brud może również skutkować wystąpieniem poważnej awarii i jest niezwykle groźny dla zdrowia.
Nieuzdatnione powietrze i namnażanie się drobnoustrojów
Osady zalegające na filtrze lub innych elementach klimatyzacji mogą stać się pożywką dla drobnoustrojów, bakterii i pleśni. Należy pamiętać o tym, że te szkodliwe substancje przedostają się do naszych płuc poprzez wdmuchiwane przez klimatyzator powietrze. Niektóre z bakterii są dla człowieka bardzo niebezpieczne i mogą skutkować wystąpieniem poważnych schorzeń płuc.
Czyszczenie klimatyzacji domowej
Warto zaznaczyć, że niektóre i modele klimatyzatorów mogą różnić się od siebie, dlatego zabierając się za ich czyszczenie w pierwszej kolejności należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
Zaleca się czyszczenie klimatyzacji domowej raz na dwa tygodnie. Dłuższa zwłoka może skutkować wniknięciem brudu i kurzu w głębsze zakamarki instalacji, co powoduje wystąpienie trudnych do zlikwidowania zanieczyszczeń.
Sposób czyszczenia jest zależny od rodzaju filtra. Niektóre klimatyzatory posiadają filtry jednorazowe, które należy pielęgnować i wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta. Istnieją też filtry wielokrotnego użytku, które można czyścić samemu.
Zatem jak wyczyścić klimatyzację domową?
Wloty i wyloty klimatyzacji należy wyczyścić suchą tkaniną. Może być ona nasączona letnią wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym o odczynie obojętnym np. wodę z mydłem. Nie wolno stosować żadnych mocnych, żrących środków. Pamiętajmy, że wdychamy powietrze, które „przechodzi” przez klimatyzator — nie chcemy wdychać chemicznych oparów.
Zazwyczaj filtry powinno się czyścić co dwa tygodnie. W niektórych klimatyzatorach istnieją jednak wyświetlacze, które informują o konieczności czyszczenia sprzętu — słuchamy poleceń oprogramowania. Jeśli takie powiadomienia pojawiają się zbyt często lub czyszczenie nie przynosi efektów możliwe, że konieczna jest wymiana filtra.
Poza wlotem i wylotem, innymi elementami, które należy czyścić są skraplacz oraz parownik. Objawem, który sygnalizuje konieczność czyszczenia jest głośna praca klimatyzatora. Do czyszczenia skraplacza należy użyć specjalnych, przeznaczonych do tego preparatów. Mają one właściwości drażniące, dlatego podczas mycia należy być ostrożnym.
Nieco delikatniejszych środków chemicznych używa się do mycia parownika. Myje się go od góry w taki sposób, by brud spływał ku dołowi na tacę skroplin. Wspomniana taca wymaga dokładnego czyszczenia z wykorzystaniem gorącej wody i środka bakteriobójczego. Przez to, że jest stale wilgotna i ma wysoką temperaturę, jest ona siedliskiem bakterii i grzybów. Warto zwrócić na ten element szczególną uwagę.
Mówiąc o czyszczeniu klimatyzacji nie możemy zapomnieć również o dezynfekcji i odgrzybianiu. Dezynfekcja ma na celu likwidację mikroorganizmów. Wskazana jest przede wszystkim w zaawansowanych, dużych systemach klimatyzacji, stosowanych np. w biurach, hotelach, zakładach pracy. Podczas tego procesu stosowane są mocne środki chemiczne, dlatego najlepiej powierzyć tę operację specjalistom.
Mimo tego, że poprawne czyszczenie klimatyzacji domowej można wykonać na własną rękę, to raz na jakiś czas warto skorzystać z usług profesjonalistów. Specjalistyczne firmy dysponują zaawansowanym sprzętem i specjalnymi preparatami, które umożliwiają dokładne, skuteczne i dogłębne wyczyszczenie instalacji.
Odgrzybianie klimatyzacji
Wilgoć występująca w systemie klimatyzacji sprzyja tworzeniu się grzybni, która powoduje występowanie nieprzyjemnego zapachu. Ważne jest, aby zadbać o regularnie odgrzybianie.
Odgrzybiane klimatyzacji najczęściej przeprowadza się przy pomocy specjalnych preparatów np. pianką. Można również skorzystać z metody ultradźwiękowej, która polega na wprowadzeniu do klimatyzacji płynu dezynfekującego, który pod wpływem wyemitowanego dźwięku w wysokiej częstotliwości wytwarza parę, która usuwa grzyby i zarazki.
Innym, zyskującym na popularności sposobem jest ozonowanie klimatyzacji. Ozon ma silne właściwości odkażające i dociera we wszystkie zakamarki instalacji, jednocześnie nie jest on szkodliwy dla domowników — wystarczy tylko wywietrzyć pomieszczenia po ozonowaniu. Zabieg ten wymaga jednak wynajęcia fachowców, którzy dysponują specjalistycznym generatorem ozonu.
Serwis klimatyzacji
Niestety czasami samo czyszczenie czy odgrzybianie nie jest wystarczające. Zdarza się też, że gromadzący się przez dłuższy czas brud powoduje znaczne obniżenie wydajności lub awarię.
Serwis klimatyzacji najczęściej polega na zbadaniu kondycji sprężarki, sprawdzeniu skuteczności chłodzenia układu oraz ilości czynnika chłodzącego, a kontroli podlega odpływ wody z parownika. Wyszukiwane są również wszelkie nieszczelności, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wymieniany jest kompresor lub osuszacz.
Oczywiście pełen serwis klimatyzacji nie jest zawsze konieczny. Wszystko zależy od sposobu użytkowania, regularności czyszczenia i wydajności systemu. Zazwyczaj gruntowny przegląd klimatyzacji powinno wykonać się raz na 2 lub 3 lata.
Pierwszy rozruch klimatyzacji po zimie
Klimatyzacja jest sprawdzona, wyczyszczona, odgrzybiona i wygląda na to, że wszystko jest w porządku? Pora na pierwsze uruchomienie klimatyzacji przed sezonem!
Włącz klimatyzator i sprawdź, czy działa prawidłowo. Jeśli po ustawieniu danej temperatury zaczynasz odczuwać przyjemny chłód, to dobry znak! W tym momencie warto sprawdzić jeszcz jedną rzecz, a dokładniej wiatrak kondensatora, który zamontowany jest na zewnątrz. Jeśli z urządzenia wydobywa się ciepłe powietrze, to wszystko działa prawidłowo.
Profesjonalny serwis, czyli jak zadbać o klimatyzację z Andrex
Zamów serwis klimatyzacji domowej oferowany przez naszą firmę i pozbądź się nieprzyjemności związanych z niedziałającą klimatyzacją!
Działania serwisowe polegają na demontażu zdejmowanych części klimatyzatora i innych urządzeń oraz usuwaniu wszelkich pozostających w nich substancji mogących powodować problemy ze zdrowiem.
Dowiedz się więcej o klimatyzacji ← kliknij!