kobieta odpoczywająca oddychająca w zdrowych warunkach

Jak utrzymać zdrowe powietrze w domu?

Nasze domy to bezpieczna przestrzeń relaksu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że na jakość naszego odpoczynku ma w dużej mierze powietrze, jakim oddychamy. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w najnowocześniejszym mieszkaniu lub domu w wysokim standardzie należy zainteresować się jakością powietrza, która często pozostawia wiele do życzenia.

Jak utrzymać zdrowe powietrze w domu? Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie i pomoże zatroszczyć się o cenne zdrowie.

Jak utrzymać zdrowe powietrze w domu — od czego zacząć?

Warto zacząć od podstaw, a więc sprawdzenia obecnej jakości powietrza. 

W nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie okna i drzwi są bardzo szczelne, co ma zapobiegać utratom ciepła. Elementy o dużej szczelności mają jednak swoje wady — znacznie utrudniają cyrkulację powietrza.

Utrudniona cyrkulacja, poza brakiem dopływu świeżego powietrza wpływa również na poziom wilgotności. W pomieszczeniach niewietrzonych przez długi czas panuje nadmierna wilgotność, co sprzyja rozwijaniu się pleśni, bakterii i grzybów, których cząsteczki unoszą się w powietrzu lub osiadają na powierzchniach. Nadmierna wilgotność objawia się pojawianiem zatęchłego zapachu, zacieków na ścianie, a czasem lepkością skóry. 

Z drugiej strony, powietrze może również być przesuszone. Jeśli obserwujemy objawy podobne do tych, jakie występują przy przeziębieniu typu katar, kichanie, kaszel, drapanie gardła, istnieje możliwość, że powietrze, którym oddychamy jest zbyt suche.

kobieta z bólem głowy i katarem

Rekuperacja a jakość powietrza

Rekuperator to sprawdzony i niezwykle wydajny sposób na dbanie o jakość gazu, który wdychamy na co dzień. Pozwala on rozwiązać większość problemów, jakie występują w związku z jakością powietrza. Odpowiednio skonfigurowany rekuperator reguluje poziom wilgotności i zapobiega jego przesuszaniu. Pomaga również zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ zimą wentylowane pomieszczenie nie musi być wietrzone, co zapobiega utracie ciepła i wychładzaniu.

Ochrona przed smogiem

Smog najbardziej dokuczliwy staje się zimą. W obecnych czasach z powodu słabej jakości powietrza w sezonie zimowym wydawane są nawet specjalne ostrzeżenia i zaleca się noszenie masek lub pozostawanie w domach…

Niestety toksyczny smog potrafi również wedrzeć się w nasze cztery ściany. Oczywiście jego stężenie w domach jest niższe, mimo to warto jednak w pełni zabezpieczyć się przed jego szkodliwym wpływem i zadbać o jak najlepszą jakość powietrza.

Rekuperatory wyposażone są w nowoczesne systemy filtrujące, które skutecznie walczą z niebezpiecznym smogiem, który nasycony jest trującym dla ludzi benzopirenem. 

Fabryczne filtry, w które domyślnie wyposażone są rekuperatory skutecznie radzą sobie z większością zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jednak jeśli mieszkamy na terenach bardziej skażonych smogiem, warto zastanowić się nad skorzystaniem z filtra wyższej klasy.

Rekuperacja w domu alergika

Alergia to choroba cywilizacyjna związana ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Z alergiami boryka się coraz więcej osób. Powietrze wątpliwej jakości negatywnie wpływa na samopoczucie, a w przypadku alergików może uniemożliwić im codzienne funkcjonowanie.

W powietrzu, w największym stężeniu występują roztocza, kurz i włókna syntetyczne i naturalne. Walkę z tym problemem należy rozpocząć od zadbania o odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę. Roztocza nie namnażają się w środowisku o wilgotności poniżej 45%.

W przypadku alergenów i szkodliwych cząsteczek unoszących się w powietrzu rekuperacja radzi sobie równie skutecznie jak ze smogiem.

W społeczeństwie krąży mit, że wentylacja źle wpływa na alergików, ponieważ w rurach osiadają się grzyby, bakterie i inne szkodliwe drobinki. Regularnie czyszczona i prawidłowo użytkowana rekuperacja w domu alergika jest w pełni bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Jednak dla większego bezpieczeństwa i pewności, można zdecydować się na specjalne przewody wentylacyjne z powłoką antybakteryjną.

Podobnie jak w przypadku smogu, domyślny, fabryczny rekuperator dobrze radzi sobie z większością zanieczyszczeń, jednak dla pewności zawsze można zdecydować się na nowocześniejszy, wydajniejszy filtr.

smog nad terenem przemysłowym

Wentylacja grawitacyjna a jakość powietrza

Jeśli korzystasz z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, cyrkulacja powietrza następuje poprzez nawiewniki montowane w skrzydle, ścianie, lub ramie okna. Aby zadbać o powietrze lepszej jakości, warto zastąpić tradycyjne nawiewniki nawiewnikami antysmogowymi. 

Zapewniają one ochronę nie tylko przed smogiem, ale także przed cząsteczkami zawieszonymi w powietrzu, takimi jak pyły węgla, cementu, przemysłowe, przed zarodnikami roślin, roztoczy i przed większymi bakteriami.

Podobnie jak w przypadku rekuperatora, tak i nawiewniki posiadają różne warianty filtrów do wyboru.

Domowe sposoby na poprawienie jakości powietrza

Istnieją również nieco mniej wydajne, prostsze i tańsze rozwiązania niż montaż rekuperacji, które pozwolą poprawić jakość powietrza. Są to urządzenia takie jak oczyszczacz powietrza, odkurzacz z filtrem i przedmioty, które naturalnie filtrują powietrze, czyli rośliny.

Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko i wyłącznie twierdząca — o ile będzie on stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Urządzenie to ma na celu redukowanie zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Prawidłowe korzystanie z tego urządzenia jest w pełni bezpieczne dla użytkowników i znacznie poprawia jakość wdychanego powietrza. 

Aby cieszyć się optymalnymi warunkami w pomieszczeniach, należy stosować się do kilku istotnych zaleceń dotyczących oczyszczacza:

  • regularnie czyścić i wymieniać filtry,
  • kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu
  • dostosować czas pracy oczyszczacza do swoich potrzeb,
  • stosować się do zaleceń producenta i komunikatów na wyświetlaczu urządzenia

Naturalne filtry powietrza, czyli rośliny

Rośliny nazywane są zielonymi filtrami — nie bez powodu. Niektóre roślinki wyłapują drobinki kurzu i absorbują szkodliwe dla ludzi substancje. To bardzo prosty i opłacalny sposób na filtrowanie powietrza. Ponadto jest to bardzo estetyczny element, który może jednocześnie pełnić funkcję ozdobną.

Odkurzacze a jakość powietrza

Odkurzacze domyślnie wyposażone są w filtry powietrza. Jednak filtry te często nie bywają wystarczająco wydajne, by wyłapywać wszystkie szkodliwe substancje, zwłaszcza te unoszące się w powietrzu. Warto zainwestować w odkurzacz lub specjalny filtr, który poza efektywnym sprzątaniem, będzie również troszczył się o jakość powietrza, tym bardziej że w domach odkurza się dosyć często.

Montaż wentylacji Małopolska — Andrex

Postaw na dobrą jakość powietrza i zadbaj o swoje zdrowie — pomożemy Ci w tym. Jeśli zastanawiasz się jak utrzymać zdrowe powietrze w domu w Twoim przypadku i nie jesteś pewien, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze skontaktuj się z nami!

Zastanawiasz się nad montażem wentylacji w domu, mieszkaniu lub biurze? Zajmujemy się kompleksowo wentylacją — od A do Z. Doradzamy, projektujemy i wykonujemy.

Zapraszamy do kontaktu! Odpowiemy Ci również na naszym Facebooku.

SPIS TREŚCI