Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o to, aby instalacja grzewcza była w stanie pełnej sprawności. Obniżona wydajność grzejników lub centralnego ogrzewania może wpłynąć nie tylko na zaburzenie komfortu cieplnego, ale również może spowodować poważne awarie, których usunięcie będzie bardzo czasochłonne, ale też kosztowne. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować dom do sezonu grzewczego, mamy dla Ciebie kilka porad!
Proste, podstawowe czynności takie jak wyczyszczenie grzejników, odpowietrzenie grzejników, wyczyszczenie komina czy sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania pozwoli uniknąć potencjalnych nieprzyjemności technicznych.
Przegląd instalacji grzewczej
Osoby, które mieszkają w blokach nie muszą martwić się przeglądem instalacji grzewczej. W tym przypadku, obowiązek kontroli ogrzewania spoczywa na zarządcy nieruchomości. To również zarządca nieruchomości decyduje o tym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych na własną rękę powinni zadbać, czy instalacja centralnego ogrzewania jest w dobrym stanie.
Sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji
Przed rozpoczęciem odpowietrzania grzejników należy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji. W tym celu sprawdzamy odczyty z manometru, który jest nieodłączną częścią niemal każdego systemu grzewczego. Ciśnienie powinno wynosić od 1 do 2 barów. Jeśli zauważyliśmy, że ciśnienie jest nieco wyższe niż w poprzednim sezonie, to należy spuścić trochę wody z instalacji. Natomiast jeśli zauważyliśmy, że ciśnienie się zmniejszyło, możemy je unormować wprowadzając wodę do instalacji.
Każdy gwałtowny skok ciśnienia może wiązać się z pojawieniem nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania — wtedy, należy niezwłocznie sprawdzić stan instalacji, a najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowca.
Należy pamiętać o tym, że przed regulacją poziomu wody, należy wyłączyć kocioł i pompę obiegową.
Sprawdzenie poziomu ciśnienia odpowiednio wcześnie pozwoli nam uniknąć komplikacji i przerwy w dostawie ciepła. Niesprawna instalacja grzewcza podczas zimowego mrozu to niezbyt przyjemna wizja, prawda?
Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?
Grzejniki centralnego ogrzewania to niezwykle istotny element w instalacji grzewczej. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o sprawdzenie stanu grzejników.
Czyszczenie grzejników
Grzejniki to element, który często jest pomijany podczas sprzątania domu czy mieszkania. Grzejniki gromadzą ogromne ilości kurzu i bakterii — zdecydowanie warto poświęcić im nieco uwagi. Przygotowanie do sezonu grzewczego to idealny moment, by nadrobić zaległości.
Podczas czyszczenia grzejnika przydadzą się:
- ściereczka z mikrofibry,
- odkurzacz z wąską nakładką,
- pędzelek krzywik,
- delikatne preparaty do czyszczenia lub woda z płynem do naczyń.
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że mocne, żrące preparaty mogą uszkodzić powłokę ochronną grzejnika, co skutkuje szybszym rdzewieniem.
Użyj odkurzacza do odessania kurzu, a ciasne miejsca wymieć pędzelkiem. Następnie przetrzyj elementy grzejnika lekko zwilżoną ściereczką, a potem wytrzyj grzejnik do sucha.
W przypadku grzejnika panelowego, należy najpierw przeprowadzić jego demontaż.
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Powietrze dostające się do grzejników to całkowicie normalne zjawisko. Warto jednak dbać o regularne odpowietrzanie grzejników – zapowietrzony grzejnik jest mniej wydajny.
Jak odpowietrzyć grzejnik – krok po kroku
- Ustaw maksymalną temperaturę na wszystkich grzejnikach i zaczekaj, aż kocioł wprawi wodę w ruch. Woda powinna krążyć w grzejnikach na maksymalnych ustawieniach co najmniej 15 min.
- Następnie należy wyłączyć instalację grzewczą i odczekać 10 min, aż wszystko nieco się ochłodzi.
- Odpowietrzanie powinno się zacząć od grzejnika, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego. Przygotuj kluczyk kub śrubokręt, ręcznik i pojemnik na wodę.
- Przystaw śrubokręt do odpowietrznika i przekręcaj w lewo do momentu, kiedy zamiast wody pojawi się powietrze. Pamiętaj, aby nie przesadzić z odkręcaniem zaworu.
- Powtórz te same czynności z każdym grzejnikiem. Stopniowo przesuwaj się od najniższego do najwyższego piętra odpowietrzając grzejniki.
- Po odpowietrzeniu wszystkich grzejników możesz ponownie włączyć kocioł centralnego ogrzewania.
Przegląd kominiarski
Artykuł 62 ustawy prawo budowlane mówi wprost — jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości, ciąży na Tobie obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. Taki przegląd należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Jeśli nieruchomość ogrzewana jest paliwem stałym, takim jak węgiel, wtedy czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy do roku.
Na czym polega przegląd kominiarski?
W wielkim skrócie ten proces polega na:
- badaniu technicznym przewodów kominowych,
- sprawdzeniu drożności i szczelności komina,
- udrożnieniu i przeczyszczeniu przewodów kominowych,
- sprawdzeniu atestów, aprobat technicznych,
- weryfikacji zgodności wykonania z projektem,
- jeśli wszystko jest w porządku, spisywany jest protokół kominiarski.
- w razie wykrycia nieprawidłowości, kominiarz przedstawia działania, które należy podjąć, aby rozwiązać problem i zadbać o bezpieczeństwo.
Samodzielne czyszczenie komina
Samodzielne czyszczenie komina nie zwalnia z obowiązku zapewnienia domostwu fachowego przeglądu kominiarskiego, ale pomaga zwiększyć bezpieczeństwo. Pamiętaj, że kominiarz nie tylko zajmuje się drożnością przewodów, ale także ocenia ogólny stan techniczny i wystawia stosowne zaświadczenie, które konieczne jest np. przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania.
Czyszczenie komina od dołu
Elementem, który przyda się podczas rutynowego czyszczenia jest szczotka, która jest uniwersalnym wyposażeniem. Do czyszczenia od dołu niezwykle przydatna jest również szczotka przyłączana do wiertarki, która jest o wiele bardziej efektywna. Elastyczne, długie przedłużki pozwalają na o wiele dokładniejsze i szybsze czyszczenie większego odcinka komina na dole.
Czyszczenie komina od góry
Podczas czyszczenia komina od góry przydatna jest szczotka, która dodatkowo posiada dołączony ciężarek. Pozwala to na czyszczenie na dłuższym odcinku, a siła wytworzona przez ciężarek zwiększa efektywność czyszczenia.
Chemia do komina
To łatwy sposób na usunięcie smoły i sadzy z komina. Proszek wystarczy rozsypać w palenisku i odczekać kilka minut, a następnie resztki sadzy wyczyścić szczotką lub wyciorem
Wszystkie akcesoria do czyszczenia komina znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy szczotki, zestawy i chemię do komina. Zapraszamy!
Zapoznanie się z tym artykułem powinno Ci pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie jak przygotować dom do sezonu grzewczego. Większość z nich to proste rozwiązania, które znacznie zwiększą efektywność i bezpieczeństwo całego systemu grzewczego.