mężczyzna czyszczący komin od dołu szczotką z sadzy

Jak pozbyć się smoły i sadzy z komina i pieca?

Jak pozbyć się smoły i sadzy z komina i pieca?

Korzystanie z pieca spalającego paliwo stałe niestety wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedogodności, takich jak  zalegająca sadza i kleista, wszechobecna smoła.  Jest to bardzo powszechny problem, który jednak można łatwo i tanio rozwiązać.

W tym artykule poznacie przyczyny powstawania osadów w przewodzie kominowym oraz dowiecie się jak pozbyć się smoły i sadzy z komina. 

Zapraszamy!

Kiedy czyścić komin?

Jeśli zastanowisz się jak często i kiedy czyścić komin, odpowiedź jest prosta. Oczywiście im częściej, tym lepiej. Rutynowy przegląd i konserwacja kominów są wskazane. Zalecana częstotliwość czyszczenia kominów jest różna w zależności od rodzaju spalanego paliwa. Najczęściej czyszczenie powinno być wykonywane w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym, dwa razy w roku w domach ogrzewanych gazem, olejem lub innymi paliwami ciekłymi.

Warto dodać, że obowiązkową kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 prawa budowlanego. 

Pamiętaj, że w razie pożaru domu możesz nie otrzymać ubezpieczenia, jeśli nie okażesz firmie ubezpieczeniowej stosownego protokołu sporządzonego przez kominiarza po kontroli.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili! Unoszące się w domu kłęby dymu i znaczne zmniejszenie ciągu kominowego to poważne ostrzeżenie!

Już niewielka ilość sadzy może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego, który łatwo rozprzestrzeni się na cały dom. 

W naszej ofercie znajdziesz wydajny sprzęt do czyszczenia komina.

dym wydostający się z komina

Skuteczny środek do usuwania smoły, czyli proszek Hansa

Proces czyszczenia komina jest niezwykle istotny nie tylko po to, by zachować wydajność systemu kominowego, ale również, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo domowników. Brak regularnego czyszczenia, powoduje zwężenie przekroju komina, a co za tym idzie — spadek sprawności kotła grzewczego. 

Środek do usuwania smoły, który składa się z mieszanki specjalnych kryształków, dzięki swojemu katalitycznemu działaniu podczas procesu spalania rozbijają żywicę pochodzącą z drewna. Kryształki pod wpływem wysokiej temperatury wchodzą również w reakcję ze smołą i rozbijają ją. 

Kilogram takiego preparatu wystarcza na 2-3 miesiące intensywnego używania!

Wejdź na stronę produktu Proszek Hansa i poznaj szczegóły na jego temat.

Ręczne czyszczenie komina z sadzy — prosto i bezpiecznie.

Oczywiście najprostszym sposobem na wyczyszczenie komina jest wezwanie profesjonalnego kominiarza, który wyczyści komin od góry, wchodząc na dach. Istnieje jednak możliwość pozbycia się sadzy z przewodu kominowego bez interwencji kominiarza i bez konieczności wspinania się na dach — to szczotki i przedłużki do czyszczenia.

Szczotka obrotowa — czyszczenie komina nigdy nie było tak wygodne!

Szczotki obrotowe typu tornado działają po podłączeniu do dowolnej wiertarki elektrycznej. Pozwala w wygodny sposób wyczyścić komin każdego rodzaju bez konieczności wspinania się na dach. Elastyczne włókna szczotki docierają w każde zakamarki, także do przegięć i trudno dostępnych miejsc i dopasowują się do kształtu komina.Włosie nylonowe umożliwia czyszczenie wkładów nierdzewnych, bez obawy uszkodzenia rur, co w przypadku innych szczotek, nie jest takie pewne.

Wejdź na stronę produktu Zestawu Tornado i poznaj szczegóły na jego temat.

Ręczne szczotki do komina

W naszej ofercie posiadamy również zestaw szczotek do ręcznego czyszczenia komina, których nie podpina się pod wiertarkę. W skład zestawu wchodzą elastyczne przedłużki oraz szczotki, które są idealne do czyszczenia komina. Szczotki pozwalają wyczyścić przewód bez konieczności wchodzenia na dach, a dzięki elastyczności docierają nawet w najwęższe przestrzenie i dopasowują się do różnych kształtów komina.

Dla osiągnięcia maksimum efektów, polecamy korzystać zarówno z przyrządów manualnych np. szczotek jak i ze środków chemicznych!

mężczyzna ręcznie czyszczący komin za pomocą szczotki

W jaki sposób powstaje sadza i smoła?

Powstawanie smoły i sadzy jest normalne podczas palenia w piecu. Istnieją jednak pewne czynności, które znacznie przyspieszają powstawanie tych osadów, takie jak na przykład:

 • Za duża moc kotła w stosunku do zapotrzebowania domu.
  W takiej sytuacji kocioł nie ma okazji, by się rozkręcić. Proces spalania przebiega w niskiej temperaturze, przez co jest niepełny, a produkty uboczne w postaci sadzy i smoły osiadają na wszystkim, czego dotkną w drodze do atmosfery,
 • Duszenie pieca.
  Do przeprowadzenia procesu efektywnego spalania potrzebne jest powietrze. Nie zamykaj drzwi do kotłowni i  zadbaj o otwór doprowadzający powietrze. Nieodpowietrzony piec produkuje niebezpieczny czad, który może być zagrożeniem dla życia oraz sprzyja osadzaniu się smoły.
 • Opalanie mokrym drewnem powoduje uwalnianie się kłębów i sprzyja powstawaniu smoły i sadzy.

Jak wyczyścić piec centralnego ogrzewania?

Smoła w piecu CO jest niebezpieczna i nie należy bagatelizować zasmolenia. Czyszczenie kotła centralnego ogrzewania zależy od rodzaju kotła i jego sposobu działania, ale ogólnie istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.

Oto kilka podstawowych kroków, które można wykonać, aby wyczyścić kocioł centralnego ogrzewania:

 • Wyłącz zasilanie. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie kotła. Odpowiedni przycisk znajdziesz na panelu sterującym.
 • Otwórz drzwiczki. Otwórz drzwiczki kotła, aby uzyskać dostęp do jego wnętrza.
 • Usuń popiół i resztki. Usuń popiół, resztki węgla lub drewna z komory spalania, korzystając z miotły lub odkurzacza.
 • Oczyść wymiennik ciepła. Oczyść wymiennik ciepła, usuwając nagromadzony na nim osad. Można to zrobić za pomocą szczotki, ściereczki lub odkurzacza.
 • Zamknij drzwiczki. Po dokładnym wyczyszczeniu kotła zamknij drzwiczki i włącz zasilanie.
 • Wykonaj kontrolę. Po włączeniu zasilania, wykonaj kontrolę, aby upewnić się, że kocioł działa poprawnie.

Jeśli nie czujesz się pewnie lub nie masz doświadczenia w czyszczeniu kotła, najlepiej skontaktuj się z profesjonalnym serwisem, który może przeprowadzić dokładne czyszczenie i przegląd kotła.

Andrex — konserwacja kominów i bezpieczne systemy kominowe

Systemy kominowe powinny być w pełni sprawne i wydajne. Wszelkie awarie i nieszczelności przewodów kominowych, czy pieców mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia domowników. Zdecydowanie warto wiedzieć, jak pozbyć się smoły i sadzy z komina, aby zadbać o bezpieczeństwo instalacji.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego systemu kominowego, podejrzewasz awarię lub po prostu chcesz dokonać rutynowego przeglądu, skontaktuj się z nami.

Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań służymy radą i chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości. Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Facebooku.

Serdecznie zapraszamy.

SPIS TREŚCI