Jak pozbyć się smoły i sadzy z komina i pieca?
Korzystanie z pieca spalającego paliwo stałe niestety wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedogodności, takich jak zalegająca sadza i kleista, wszechobecna smoła. Jest to bardzo powszechny problem, który jednak można łatwo i tanio rozwiązać.
W tym artykule poznacie przyczyny powstawania osadów w przewodzie kominowym oraz dowiecie się jak pozbyć się smoły i sadzy z komina.
Zapraszamy!
Kiedy czyścić komin?
Jeśli zastanowisz się jak często i kiedy czyścić komin, odpowiedź jest prosta. Oczywiście im częściej, tym lepiej. Rutynowy przegląd i konserwacja kominów są wskazane. Zalecana częstotliwość czyszczenia kominów jest różna w zależności od rodzaju spalanego paliwa. Najczęściej czyszczenie powinno być wykonywane w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym, dwa razy w roku w domach ogrzewanych gazem, olejem lub innymi paliwami ciekłymi.
Warto dodać, że obowiązkową kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 prawa budowlanego.
Pamiętaj, że w razie pożaru domu możesz nie otrzymać ubezpieczenia, jeśli nie okażesz firmie ubezpieczeniowej stosownego protokołu sporządzonego przez kominiarza po kontroli.
Nie zwlekaj do ostatniej chwili! Unoszące się w domu kłęby dymu i znaczne zmniejszenie ciągu kominowego to poważne ostrzeżenie!
Już niewielka ilość sadzy może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego, który łatwo rozprzestrzeni się na cały dom.
W naszej ofercie znajdziesz wydajny sprzęt do czyszczenia komina.
Skuteczny środek do usuwania smoły, czyli proszek Hansa
Proces czyszczenia komina jest niezwykle istotny nie tylko po to, by zachować wydajność systemu kominowego, ale również, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo domowników. Brak regularnego czyszczenia, powoduje zwężenie przekroju komina, a co za tym idzie — spadek sprawności kotła grzewczego.
Środek do usuwania smoły, który składa się z mieszanki specjalnych kryształków, dzięki swojemu katalitycznemu działaniu podczas procesu spalania rozbijają żywicę pochodzącą z drewna. Kryształki pod wpływem wysokiej temperatury wchodzą również w reakcję ze smołą i rozbijają ją.
Kilogram takiego preparatu wystarcza na 2-3 miesiące intensywnego używania!
Wejdź na stronę produktu Proszek Hansa i poznaj szczegóły na jego temat.
Ręczne czyszczenie komina z sadzy — prosto i bezpiecznie.
Oczywiście najprostszym sposobem na wyczyszczenie komina jest wezwanie profesjonalnego kominiarza, który wyczyści komin od góry, wchodząc na dach. Istnieje jednak możliwość pozbycia się sadzy z przewodu kominowego bez interwencji kominiarza i bez konieczności wspinania się na dach — to szczotki i przedłużki do czyszczenia.
Szczotka obrotowa — czyszczenie komina nigdy nie było tak wygodne!
Szczotki obrotowe typu tornado działają po podłączeniu do dowolnej wiertarki elektrycznej. Pozwala w wygodny sposób wyczyścić komin każdego rodzaju bez konieczności wspinania się na dach. Elastyczne włókna szczotki docierają w każde zakamarki, także do przegięć i trudno dostępnych miejsc i dopasowują się do kształtu komina.Włosie nylonowe umożliwia czyszczenie wkładów nierdzewnych, bez obawy uszkodzenia rur, co w przypadku innych szczotek, nie jest takie pewne.
Wejdź na stronę produktu Zestawu Tornado i poznaj szczegóły na jego temat.
Ręczne szczotki do komina
W naszej ofercie posiadamy również zestaw szczotek do ręcznego czyszczenia komina, których nie podpina się pod wiertarkę. W skład zestawu wchodzą elastyczne przedłużki oraz szczotki, które są idealne do czyszczenia komina. Szczotki pozwalają wyczyścić przewód bez konieczności wchodzenia na dach, a dzięki elastyczności docierają nawet w najwęższe przestrzenie i dopasowują się do różnych kształtów komina.
Dla osiągnięcia maksimum efektów, polecamy korzystać zarówno z przyrządów manualnych np. szczotek jak i ze środków chemicznych!
W jaki sposób powstaje sadza i smoła?
Powstawanie smoły i sadzy jest normalne podczas palenia w piecu. Istnieją jednak pewne czynności, które znacznie przyspieszają powstawanie tych osadów, takie jak na przykład:
- Za duża moc kotła w stosunku do zapotrzebowania domu.
W takiej sytuacji kocioł nie ma okazji, by się rozkręcić. Proces spalania przebiega w niskiej temperaturze, przez co jest niepełny, a produkty uboczne w postaci sadzy i smoły osiadają na wszystkim, czego dotkną w drodze do atmosfery, - Duszenie pieca.
Do przeprowadzenia procesu efektywnego spalania potrzebne jest powietrze. Nie zamykaj drzwi do kotłowni i zadbaj o otwór doprowadzający powietrze. Nieodpowietrzony piec produkuje niebezpieczny czad, który może być zagrożeniem dla życia oraz sprzyja osadzaniu się smoły.
- Opalanie mokrym drewnem powoduje uwalnianie się kłębów i sprzyja powstawaniu smoły i sadzy.
Jak wyczyścić piec centralnego ogrzewania?
Smoła w piecu CO jest niebezpieczna i nie należy bagatelizować zasmolenia. Czyszczenie kotła centralnego ogrzewania zależy od rodzaju kotła i jego sposobu działania, ale ogólnie istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.
Oto kilka podstawowych kroków, które można wykonać, aby wyczyścić kocioł centralnego ogrzewania:
- Wyłącz zasilanie. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie kotła. Odpowiedni przycisk znajdziesz na panelu sterującym.
- Otwórz drzwiczki. Otwórz drzwiczki kotła, aby uzyskać dostęp do jego wnętrza.
- Usuń popiół i resztki. Usuń popiół, resztki węgla lub drewna z komory spalania, korzystając z miotły lub odkurzacza.
- Oczyść wymiennik ciepła. Oczyść wymiennik ciepła, usuwając nagromadzony na nim osad. Można to zrobić za pomocą szczotki, ściereczki lub odkurzacza.
- Zamknij drzwiczki. Po dokładnym wyczyszczeniu kotła zamknij drzwiczki i włącz zasilanie.
- Wykonaj kontrolę. Po włączeniu zasilania, wykonaj kontrolę, aby upewnić się, że kocioł działa poprawnie.
Jeśli nie czujesz się pewnie lub nie masz doświadczenia w czyszczeniu kotła, najlepiej skontaktuj się z profesjonalnym serwisem, który może przeprowadzić dokładne czyszczenie i przegląd kotła.
Andrex — konserwacja kominów i bezpieczne systemy kominowe
Systemy kominowe powinny być w pełni sprawne i wydajne. Wszelkie awarie i nieszczelności przewodów kominowych, czy pieców mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia domowników. Zdecydowanie warto wiedzieć, jak pozbyć się smoły i sadzy z komina, aby zadbać o bezpieczeństwo instalacji.
Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego systemu kominowego, podejrzewasz awarię lub po prostu chcesz dokonać rutynowego przeglądu, skontaktuj się z nami.
Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań służymy radą i chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości. Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Facebooku.
Serdecznie zapraszamy.