Rekuperator Wanas 2

Jak działa rekuperacja i jaki rekuperator wybrać?

Jak działa rekuperacja i jaki rekuperator wybrać?

Zakup rekuperatora to inwestycja, która może pomóc zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o jedną trzecią. Zastanawiając się nad nabyciem tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne i ekonomiczne oraz na to jak działa rekuperacja — pozwoli to wybrać optymalny rekuperator, który sprawdzi się w domu.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie elektryczne, które inaczej nazywane jest centralą wentylacyjną lub wymiennikiem ciepła. Jego zadaniem jest wymiana powietrza w budynku poprzez wywiewanie powietrza zużytego i nawiewanie przefiltrowanego, świeżego powietrza. Rekuperator jest podstawowym elementem każdej instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów — wywiewnego i nawiewnego oraz wymiennika ciepła, w którym powietrze przepływające wewnątrz domu ogrzewane jest cieplejszym powietrzem. Urządzenie posiada również filtry, które zapobiegają zanieczyszczaniu powietrza.

Zastosowany w rekuperatorze wymiennik ciepła ma za zadanie odzyskiwać ciepło z wykorzystanego, zużytego powietrza znajdującego się w budynku i przekazywać je nawiewanemu do środka, świeżemu powietrzu.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces wymiany powietrza, polegający na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Jeden ze strumieni powietrza, to powietrze zimne i czyste, wciąganie z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze zużyte, które jest wydmuchiwane z budynku przez kratki na suficie i ścianach.

Te strumienie powietrza spotykają się ze sobą w rekuperatorze, jednak nie ulegają zmieszaniu. Ciepłe powietrze płynie osobnym kanałem, a zimne osobnym. Podczas tej wymiany, zużyte powietrze oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu z zewnątrz, ogrzewając je.

Poza ocieplaniem powietrza, rekuperator oczyszcza powietrze z zewnątrz z alergenów i zanieczyszczeń i szkodliwych drobinek.

Jaki rekuperator wybrać?

Podczas wyboru rekuperatora, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Bardzo ważnym parametrem jest odzysk ciepła, za który odpowiada wymiennik ciepła.

Wymienniki ciepła

Najbardziej efektywna jest centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. W wymiennikach tego rodzaju, strumienie powietrza płyną równolegle w przeciwnych kierunkach, co pozwala osiągnąć wyniki odzysku ciepła dochodzące aż do 90%. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym zazwyczaj wykorzystywane są w takich miejscach, gdzie nie ma potrzeby odzyskiwania wilgoci z powietrza np. na basenach, czy w ośrodkach spa. Przeciwprądowe wymienniki ciepła są odporne na szronienie.

Kolejny rodzaj to wymienniki krzyżowe. Charakteryzują się one prostą konstrukcją i niższą sprawnością, niż wymienniki przeciwprądowe.  Wymienniki takie stosuje się w systemach, w których konieczna jest separacja strumieni powietrza i gdzie przydatne może być osuszanie powietrza.

Trzecim rodzajem jest wymiennik entalpiczny. W takim wymienniku ciepła stosuje się paroprzepuszczalną membranę, dzięki której nie następuje przesuszenie powietrza. Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym stosuje się w miejscach, gdzie nie występuje nadmierna wilgoć lub tam, gdzie wilgotne powietrze jest pożądane.

Wartość odzysku ciepła to również bardzo ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Procent odzysku ciepła jest ściśle związany z wymiennikiem ciepła. Oczywiście im większy, tym lepiej. Najlepszy sprzęt z wymiennikiem przeciwprądowym może zapewnić nawet do 95% odzysku ciepła.

Zastanawiając się nad zakupem rekuperatora, warto również odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. 

Jaka musi być wydajność rekuperatora?

Wydajność rekuperatora to parametr, który określa możliwość dostarczania powietrza i wymiany powietrza na m3/h. Wydajność urządzenia powinna być zależna od ilości domowników i pomieszczeń. Wytyczne unijne regulują ilość przefiltrowanego powietrza na jednego mieszkańca — powinno to być 20-30 m3/h na osobę. Dla domów o powierzchni 150-200 metrów kwadratowych  zaleca się rekuperator o wydajności min. 300-400 m3/h. 

Gdzie i w jaki sposób będzie zamontowany rekuperator?

Warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj montażu najlepiej sprawdzi się w określonym przypadku i jak dużą przestrzenią dysponujemy. Do wyboru mamy montaż  podsufitowy, ścienny i podłogowy. Istotny jest również układ króćców przyłączeniowych — do wyboru mamy przyłącze poziome boczne, lub pionowe od góry.

Zalety rekuperacji

  • Algorytmy zabezpieczające chronią instalację przed szronieniem i zamarzaniem,
  • Możliwość zdalnego sterowania oraz kontrolowania tego jak działa rekuperacja,
  • Rekuperator przypomina o potrzebie wymiany filtra
  • Wszystkie rekuperatory wyposażone są w bypass, który latem może być wykorzystany do schładzania powietrza, jeśli temperatura zewnętrzna jest niższa niż ta w budynku,
  • Istnieje możliwość podłączenia nagrzewnicy kanałowej lub chłodnicy,
  • Rekuperatory mogą być podłączone do kotła gazowego, jednocześnie stając się częścią zdalnego sterowania temperaturą,
  • Rekuperatory mogą współpracować z czujnikami wilgotności i CO2,
  • Rekuperatory mogą być przyłączone do centrali alarmowej lub włącznika łazienkowego.

Rekuperatory do domu i do firmy – Andrex

W naszej ofercie posiadamy rekuperatory renomowanej firmy Wanas, które znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i firmach. Są to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają zdalne sterowanie z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych lub komputera.

Rekuperator Wanas Rekuperator Wanas 2

Poza produktami oferujemy również profesjonalny montaż, a nasi doradcy są dostępni dla każdego zainteresowanego wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła i nie tylko! Udzielą Ci oni rady, jaki rekuperator wybrać oraz wytłumaczą, jak działa rekuperacja.

Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań służymy radą i chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości. Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Facebooku.

Serdecznie zapraszamy.

SPIS TREŚCI