kobieta na kanapie włączająca klimatyzację

Jak działa klimatyzacja? 

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja kojarzyła się z udogodnieniem dla dużych biur, jednak wzrasta liczba domów i mieszkań, które wyposażone są w ten system obniżania temperatury powietrza. Dlaczego tak jest i jak działa klimatyzacja dowiecie się z tego artykułu.

Rodzaje klimatyzacji

Wzrost popularności systemów klimatyzacji w domach i mieszkaniach  podyktowany jest  mi.n. zmianami klimatycznymi, które wpływają na wahania temperatur, co jest szczególnie uciążliwe podczas upałów. Obecnie na rynku nie ma efektywniejszego sposobu obniżania temperatury powietrza.

Co oferuje nam rynek? Wyróżniamy 3 główne rodzaje klimatyzatorów, a podział ten opiera się o ich budowę:

  • klimatyzator monoblock,
  • klimatyzator split,
  • klimatyzator multisplit.

Monoblock to typ, w którym występuje wyłącznie jednostka wewnętrzna, która zajmuje się całym procesem. Ciepłe powietrze usuwane jest natomiast poprzez przewód prowadzący na zewnątrz lub bezpośrednie podłączenie do wentylacji.

Split jest jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań. W skład tego klimatyzatora wchodzą dwie jednostki – wewnętrzna (parownik) i zewnętrzna (skraplacz). W przypadku tego układu klimatyzacji to jednostka wewnętrzna montowana jest w pomieszczeniu, w którym ma być chłodzone powietrze a skraplacz na zewnątrz budynku. Dzięki temu podziałowi głośniejsze elementy instalacji znajdują się poza budynkiem.

Multisplit to system działający tak samo jak klimatyzator typu split, główna różnica polega na tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych.

 

klimatyzacja na białym tle

Jak działa klimatyzacja?

Zasada działania klimatyzacji opiera się o przepływ czynnika chłodzącego między parownikiem a skraplaczem.

Cały proces rozpoczyna się w jednostce wewnętrznej klimatyzacji, w której wentylator wymusza obieg powietrza, które ma zostać ochłodzone.

Następnie trafia ono do parownika, który przekazuje ciepło czynnikowi chłodniczemu. Jakie są czynniki chłodnicze? Naturalne lub syntetyczne.

Czynnik chłodniczy krąży w miedzianych rurach pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, gdzie zostaje sprężony i przetłoczony do skraplacza.

Gaz skrapla się i pod wpływem elementu rozprężnego klimatyzacji jest chłodzony. Ciepło zostaje oddane na zewnątrz, a czynnik chłodniczy wraca do parownika, gdzie znów jest ogrzewany i tak w kółko.

Wady i zalety klimatyzacji

Niewątpliwą zaletą, jaką oferuje nam system klimatyzacji, jest możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Ostatnie miesiące pokazały nam, jak upalne może być lato. Warto się przygotować na kolejny rok i zadbać o komfort termiczny panujący w domu, mieszkaniu lub biurze.

Kolejnym z plusów posiadania klimatyzacji domowej jest jej wpływ na jakość powietrza, nie tylko jego stały dopływ, ale także poziom wilgotności, który znacząco wpływa na nasze zdrowie.

Działanie układu klimatyzacji odbywa się praktycznie bezobsługowo. Możesz w dowolny sposób regulować temperaturę i ilość dopływającego powietrza.

Przejdźmy teraz do wad tego rozwiązania…

Montaż klimatyzacji może wymagać wiercenia otworów i w pewien sposób ingeruje w wygląd Twoich pomieszczeń, jednak na rynku masz dostęp do różnego rodzaju urządzeń, które zachwycają swoim designem.

Jak w przypadku innych urządzeń może dojść do awarii układu klimatyzacji, która przeważnie wymaga interwencji specjalisty. Niedziałająca klima w szczycie sezonu letniego nie brzmi dobrze…

Sprężarka klimatyzacji do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej, co stanowi dodatkowy koszt stały, z jakim należy się liczyć.

Dodatkowo pracy klimatyzacji może towarzyszy niewielki hałas, jednak nowoczesne jednostki zwłaszcza typu split lub multisplit, dzięki montażowi skraplacza na zewnątrz minimalizuje powstające szumy.

Czy klimatyzacja sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Zdecydowanie tak! Wbrew pozorom klimatyzacja to nie tylko rozwiązanie dla dużych przestrzeni biurowych. W swoim domu możesz zamontować każdy z klimatyzatorów (monoblock, split lub multisplit). Jeśli nie masz miejsca na zamontowanie tego typu jednostek, na rynku znajdziesz także klimatyzatory przenośne, które możesz bezproblemu umieścić w swoich wnętrzach.

Warto jednak pamiętać, że ten typ urządzeń ze względu na schemat działania może generować nieco więcej hałasu.

Jedynym problemem, z jakim możesz się spotkać, jest wybór właściwego urządzenia i jego montaż, który wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeśli nie wiesz, na co się decydować sprawdź naszą ofertę.

Andrex – montaż i serwis klimatyzacji w domu i biurze

Jeśli schemat działania klimatyzacji jest dla Ciebie nadal czarną magią, a rozważasz montaż tego systemu w swoim domu lub mieszkaniu zapraszamy do kontaktu! W tej branży działamy od lat, sposób obiegu czynnika chłodniczego nie jest nam obcy i doskonale wiemy, jak zamontować klimatyzację tak, aby służyła przez lata.

SPIS TREŚCI