komin na dachu domu

Frezowanie komina. Co warto wiedzieć?

Frezowanie komina – wszystko, co musisz wiedzieć.

Gromadzące się w przewodzie kominowym warstwy sadzy zwężają jego przekrój, jednocześnie zwiększając zużycie paliwa. Zator komina powstaje najczęściej w wyniku spalania paliwa niskiej jakości. Frezowanie komina to sposób na rozwiązanie tego problemu i ratunek przed ostatecznością, czyli gruntowną przebudową górnej części przewodu kominowego.

Co to jest frezowanie komina?

Sam proces frezowania jest prosty — osprzęt montowany jest na czapie komina, a frezowanie rozpoczyna się od dołu. Istotne jest, aby komin był prosty. W przypadku krzywego komina frezowanie może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku.

Wielką zaletą frezowania jest krótki czas wykonania całej operacji. Przy kominach standardowej długości, czyli około 10 do 12 metrów, cały proces zajmuje tylko jeden dzień! Taki czas realizacji pozwala zachować ciągłość w ogrzewaniu domu. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach prace mogą się wydłużyć, ale jest to rzadkość.

Frezowanie komina to stopniowe poszerzanie wewnętrznej ściany przewodu kominowego z wykorzystaniem specjalistycznej frezującej, obracającej się z dużą prędkością. Frezowanie to nowoczesny i nieinwazyjny sposób na udrożnienie komina.

Po poszerzeniu przewodu kominowego należy zadbać o jego szczelność. Najbardziej skutecznym sposobem uszczelnienia komina jest montaż wkładu kominowego.

Wkład kominowy to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszej instalacji grzewczej poprzez bezpieczne odprowadzanie spalin z domu. Dodatkowo mają one również wpływ na koszty ogrzewania — pozwalają nieco zaoszczędzić, ponieważ dzięki nim paliwo jest spalane efektywniej. Tradycyjne kominy wykonane z cegły chłoną wilgoć powstałą w wyniku spalania, co znacznie obniża efektywność cieplną budynku. Wkłady kominowe można podzielić według ich przeznaczenia: ceramiczne, ze stali kwasoodpornej i ze stali żaroodpornej.

Po montażu wkładu należy założyć na komin również nasadę kominową, aby zakończyć prace.

Części do komina 5 Części do komina 6 Części do komina

Chcesz poznać nieco więcej szczegółów na temat wkładów kominowych?
Zobacz: Wkłady kominowe

Kiedy frezowanie komina jest konieczne?

Występowanie wilgoci i mokre plamy na ścianach

Zalegająca w domu wilgoć i nieestetycznie wyglądające zacieki na ścianach mogą być objawami nieszczelności komina. Woda opadowa, przedostająca się do komina wraz z wytrącającym się podczas spalania kondensatem, przedostaje się do pomieszczeń przez szczeliny.

Zapach spalin w domu

Przedostawanie się spalin do pomieszczeń ma miejsce najczęściej w domach, gdzie zaprawa między cegłami ma już sporo lat. Wiekowa zaprawa powoduje utracenie szczelności komina, a przez szczeliny przedostają się dym i spaliny. Nie należy bagatelizować tego problemu, gdyż może on być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet i życia.

Grube warstwy sadzy w przewodzie kominowym

Warstwa sadzy osiadająca wewnątrz komina powoduje cofanie się spalin z powrotem do kotłowni, zmniejsza efektywność spalania, a ponadto jest niebezpieczna. Sadze są łatwopalne, a w przypadku rozżarzenia się osadu, może wybuchnąć pożar, który najpierw ogarnie komin, a następnie rozprzestrzeni się na dom.

Od czego zacząć?

Kiedy masz podejrzenia, że komin stracił szczelność, należy niezwłocznie wezwać specjalistów, którzy ocenią sytuację. W tym miejscu nieśmiało napomkniemy, że zajmujemy się usługą frezowania już od wielu lat — znamy się na rzeczy.

Rozpoczęcie prac poprzedza wykonanie wstępnych pomiarów, którym towarzyszy ocenienie, czy komin jest prosty i wyeliminowanie przeciwwskazań do wiercenia. Jeśli wszystko jest w porządku — otrzymasz od nas ofertę cenową wraz z terminem realizacji. Po otrzymaniu zaliczki zaczynamy działać.

Cena frezowania komina

Cenę za frezowanie komina podaje się zazwyczaj za każdy metr bieżący. Dokładną wycenę możemy przeprowadzić dopiero na miejscu. Cena może być różna, w zależności od zniszczenia komina i prac potrzebnych do jego naprawy, z uwzględnieniem metod i materiałów, które zostaną wykorzystane do uszczelniania.

Zobacz: kominy i systemy kominowe

Andrex | Frezowanie Komina Małopolska | Montaż wkładów kominowych

Świadczymy usługi frezowania już od wielu lat. Nasi pracownicy mają duże doświadczenie, które pozwala im radzić sobie z każdym problemem.

W naszej ofercie znajdują się produkty popularnych polskich i zagranicznych marek. Produkty w naszym sklepie posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.

Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań służymy radą i chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości. Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Facebooku.

Serdecznie zapraszamy.

SPIS TREŚCI