mężczyzna zmieniający temperaturę klimatyzacji

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Klimatyzator to urządzenie, który kojarzy nam się oczywiście z klimatyzowaniem, czyli z przyjemnym chłodem. Obecnie na rynku istnieją również zaawansowane klimatyzatory, które mogą również być źródłem ciepła! 

Ale czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca? Czy warto rozważyć tę opcję? Ten artykuł pomoże Wam w znalezieniu odpowiedzi na te pytania i być może będzie pomocny w podejmowaniu decyzji. Zapraszamy do lektury!

Jak działają klimatyzatory z funkcją ogrzewania?

Klimatyzatory typu split pozwalają na odwrócenie swojego działania, a tym samym na ogrzewanie. W lecie jednostka wewnętrzna klimatyzatora chłodzi, a zewnętrzna grzeje. W zimie zjawisko może zostać odwrócone – jednostka wewnętrzna będzie ogrzewać, a zewnętrzna chłodzić.

Obecnie większość klimatyzatorów dostępnych na rynku pozwala na odwrócenie swojego działania, a coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z klimatyzatorów. O czym należy pamiętać decydując się na ogrzewanie klimatyzatorem?

 

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to się opłaca?

Cena za zakup i montaż urządzenia dla niektórych bywa odstraszająca. Należy jednak pamiętać, że instalacja klimatyzacji to inwestycja, która stopniowo będzie zwracać się w przeciągu lat, a w końcu pozwoli sporo zaoszczędzić.

Jak każde rozwiązanie techniczne stosowane w domu, klimatyzator ma swoje wady i zalety. Jednak przed jego instalacją mającą na celu ogrzewanie pomieszczeń, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami.

  • ogrzewanie klimatyzacją może służyć jako główne źródło ogrzewania tam, gdzie dostęp do tradycyjnych źródeł ciepła jest utrudniony. Mowa tutaj o budynkach takich jak domki letniskowe, budki, strażnice, pawilony, domki eventowe itp.
  • ogrzewanie klimatyzatorem jest dobrym rozwiązaniem w okresach przejściowych, na przykład wiosną, czy jesienią, kiedy nie występują bardzo niskie temperatury.
  • poza ogrzewaniem małych konstrukcji, takich jak np. pawilony, klimatyzacja świetnie radzi sobie również jako dodatkowe, alternatywne źródło ogrzewania,
  • wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, spada efektywność ogrzewania urządzenia. Warto pamiętać również o tym, że urządzenie może ulec oblodzeniu.
  • większość klimatyzatorów przystosowana jest do pracy w temperaturze do 15°C. Zauważmy jednak, że z roku na rok, zimy w Polsce są coraz łagodniejsze.

oblodzony dach i klimatyzator

Ogrzewanie klimatyzatorem – na co zwrócić uwagę?

  • Zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Zbyt duża moc grzewcza to niepotrzebne koszty. Warto zadbać o to, aby wybrać urządzenia o optymalnych parametrach i mocy ogrzewania. Natomiast zbyt niska moc wpłynie na komfort domowników, a pomieszczenia będą po prostu wychłodzone. Polecamy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają tzw. audyt energetyczny, który pomoże dokładnie określić wymaganą moc ogrzewania. Warto pamiętać, że wartość optymalnej mocy zmienia się w zależności od rodzaju i wieku budynku. Nieocieplony dom pochłania najwięcej mocy, stare, ocieplone domy potrzebują jej trochę mniej, natomiast nowe i energooszczędne budynki potrzebują jej najmniej.

Wybór optymalnego klimatyzatora do ogrzewania

Energooszczędność

Niezwykle istotnym parametrem klimatyzatora jest jego energooszczędność – zwłaszcza, jeśli chcemy wykorzystać go do ogrzewania. Sezon chłodzenia trwa w Polsce 2-3 miesiące, natomiast czas, kiedy potrzebujemy dogrzewania jest znacznie dłuższy.

Najbardziej popularnym parametrem jest Klasa Efektywności Energetycznej – jest ona szeroko stosowana w urządzeniach AGD i RTV. Przy klimatyzatorach dalej stosowana jest skala w zakresie od D do A+++, gdzie klasa A określa urządzenia najbardziej energooszczędne. W przypadku klimatyzatorów klasa efektywności energetycznej jest podawana oddzielnie dla trybu chłodzenia i dla trybu grzania klimatyzatora.

Moc urządzenia

Powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania budynku na ciepło. Klimatyzatory najczęściej dostępne są w 4 mocach: 2,6 kW, 3,5 kW, 5,0 kW i 7,0 kW. Natomiast urządzenia multisplit od 4 kW do 15 kW. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w kwestii wyboru mocy, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Praca całoroczna

Urządzenia, które mają ogrzewać zimą muszą posiadać zabezpieczenia, które zapobiegną zamarzaniu. Przed oblodzeniem i zamarzaniem chroni grzałka tacy ociekowej. Natomiast grzałka karteru sprężarki odpowiada za szybki rozruch i wydłuża żywotność urządzenia.

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

  • małe zużycie prądu – nowoczesny klimatyzator o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++ pobiera stosunkowo mało energii,
  • idealne rozwiązanie w przejściowych porach roku. Dobrze radzi sobie równie wtedy, kiedy piec nie został uruchomiony, a pomieszczenia potrzebują szybkiego ogrzania.
  • umożliwia ogrzewanie domków letniskowych, sal eventowych, pawilonów i innych turystycznych i komercyjnych obiektów przez cały rok,
  • łatwe w obsłudze, estetyczne i ciche,
  • ekologiczne i czyste – nie wymagają dosypywania opału czy uzupełniania paliw,
  • oczyszczają powietrze i usuwają z niego nieprzyjemne zapachy.

Wady ogrzewania klimatyzatorem

  • często, aby klimatyzacja mogła efektywnie ogrzewać, konieczny jest montaż jednostki wewnętrznej w kilku, a nawet w każdym pomieszczeniu,
  • efektywność ogrzewania spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej,
  • montaż jest czasochłonny,
  • spore koszty inwestycyjne.

jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Ogrzewanie domu klimatyzacją – zaufaj specjalistom!

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami!

Od wielu lat zajmujemy się doradztwem, sprzedażą i montażem klimatyzacji w całej Polsce! Pomożemy Ci oszacować koszty ogrzewania klimatyzacją, pomożemy w wyborze optymalnej jednostki zewnętrznej, ogrzewania pomieszczeń i doradzimy, czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca w Twoim przypadku.

SPIS TREŚCI